top of page
AdobeStock_311258796.jpg

Syndróm zamrznutého ramena: Príčiny, príznaky a liečba adhezívnej kapsulitídy

Dôležitou súčasťou ľudského tela sú horné končatiny a ich správna funkcia. Spojenie medzi voľnou hornou končatinou a trupom tvorí ramenný pletenec a ramenný kĺb, zložený z ďalších štruktúr. Pre správne fungovanie musia byť všetky ich časti vo vzájomnej súhre. Nesprávne, neekonomické pohyby a preťažovanie vedú k svalovej nerovnováhe a vzniku funkčných porúch. Keďže ramenný kĺb patrí medzi najpohyblivejšie, no zároveň je najmenej stabilný, stáva sa tak náchylnejším na rôzne poruchy, zranenia a úrazy, ktoré môžu postihnúť každého.

Čo je syndróm zamrznutého ramena?

Zamrznuté rameno, odborným názvom „adhezívna kapsulitída“ je stav, pri ktorom spojivové tkanivá okolo ramenného kĺbu zhrubnú a stiahnu sa, čo vedie k obmedzeniu pohyblivosti, vyplývajúcej z progresívnej fibrózy a skrátenia kĺbového puzdra, často krát bez zjavnej príčiny. 

Ramenný kĺb je navrhnutý tak, aby sa mohol voľne pohybovať v mnohých smeroch. Keď nás obmedzuje bolesť, rozsah pohybu sa môže znížiť.

Toto zníženie pohybu môže umožniť vývoj adhézií a ramenný kĺb ako keby tuhol. Postupný vývoj adhézií spôsobuje, že pohyb bude ťažší a bolestivejší – čo vedie k ďalšiemu zníženiu pohybu a vzniku zamrznutého ramena.

Je to bežné ochorenie postihujúce približne 2-5% populácie, najmä ženy vo veku 40 - 60 rokov. Náchylnejší sú ľudia so sedavým zamestnaním. Najčastejšie sa vyskytuje len v jednom ramene, ale môže sa vyskytnúť aj  v oboch.
 

Aké sú pravdepodobné príčiny?
 

Tendinitída (zápal šľachy), burzitída (zápal mazového vačku) alebo poranenie rotátorovej manžety sú zranenia, ktoré môžu viesť k zamrznutému ramenu. Dlhodobá nehybnosť ramenného kĺbu tiež predstavuje riziko. Zranenie v oblasti ramena spôsobujúce zápal, zjazvenie a iné štrukturálne zmeny ako aj pád a snaha zachytiť sa vystretou rukou môže spôsobiť traumu, čo prispieva k deficitu pohyblivosti ramena.

Ďalšie možné príčiny sú:

  • Cukrovka

  • Poruchy štítnej žľazy

  • Autoimunitné ochorenie

  • Pacienti liečiaci sa na rakovinu prsníka

  • Náhla cievna mozgová príhoda, srdcový infarkt

  • Operačné zákroky na šľachách svalov rotátorovej manžety atd. 

Aká terapia je vhodná?

Dôležitou súčasťou liečby je fyzioterapia, ktorá je vždy prispôsobená každému pacientovi individuálne vzhľadom na jeho vek, zdravotný stav, potreby a zamestnanie, vďaka čomu sa jej efekt umocní, napríklad výberom vhodných cvičení, cvičebných pomôcok, procedúr, alebo edukáciou správnych pohybových stereotypov.

V PRO MED CARE SNV využívame okrem iného aj liečbu bezbolestnou kombinovanou rázovou vlnou s diatermiou, ktorá svojimi účinkami (rozpustenie kalcifkátov a fibrotizujúceho tkaniva, deštrukcia poškodeného tkaniva a podpora tvorby nového, zvýšenie okysličenia) priamo ovplyvňuje problematickú oblasť zamrznutého ramena, pomáha zmierňovať bolesť, zlepšuje a urýchľuje hojenie. 

bottom of page