top of page
Woman suffering from lactose intolerance in kitchen.jpg

Aby jedlo bolo liekom, nie jedom!

Je vám opakovane po konzumácii niektorých potravín nevoľno? Pociťujete neutíchajúce pálenie záhy? Nafukuje vás, prípadne ste už niekoľko dní nemali stolicu? Alebo naopak sa vám stáva, že nestihnete dobehnúť na toaletu? Ak ste si odpovedali kladne, tak váš organizmus vám dáva jasný signál o netolerovaní určitej molekuly vášho
skonzumovaného jedla. Vedeli ste, že štatisticky až 45% - 65 % ľudí trpí na niektorú  foriem potravinovej intolerancie?

Ruka v ruke s potravinovou intoleranciou však ide aj narušenie našej imunity, nakoľko až 70% imunitného systému sa nachádza v črevách. Niekedy ozaj nestačia ani tie najdrahšie probiotiká „šité na mieru“, ktoré nám zaručene majú upraviť náš črevný mikrobióm. Ten bude v poriadku až vtedy, keď vylúčime na určité obdobie potravinu, ktorá nám z rôznych dôvodov škodí. Príčinou môže byť buď enzymatická nedostatočnosť alebo zvýšená senzitivita na danú potravinu.


Je úžasné, že vďaka špeciálnej diagnostike vieme v súčasnej dobe zistiť detailné informácie o (ne)tolerovaní určitých potravín v našom tráviacom ústrojenstve. Tie sú pre správne určenie riešenia potravinovej intolerancie naozaj kľúčové. Na základe nich vám dokážeme navrhnúť ďalšie odborné odporúčania. Výsledky laboratórneho vyšetrenia odhalia, ktoré potraviny vám škodia. Ich vyradením si zlepšíte celkovú kvalitu vášho života. Našim klientom ponúkame vyšetrenie z kapilárnej krvi v rôznych cenových balíčkoch a v rozsahu testovania od 40 do 220 potravín. Už dva roky spolupracujeme s certifikovaným laboratóriom spoločnosti SEPEA.

 

Presné laboratórne testy skúmajú reakciu na rôzne potraviny zo vzorky kapilárnej krvi (odobratej z prsta). Ide o presné laboratórne stanovenie potravín, ktoré spôsobujú zvýšenú hladinu IgG protilátok vo vašej krvi. Odberové súpravy SEPEA Elisa Screen majú certifikát Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).


Našim klientom následne ponúkame odborné poradenstvo pri zistení potravinovej intolerancie. Venujeme sa aj klientom so zistenou histamínovou intoleranciou a zostavujeme nutričné plány. Nutričné plány a odborné poradenstvo poskytujeme aj pri potravinovej alergiii alebo iných diagnózach. Špecializujeme sa predovšetkým na metabolické ochorenia, dyslipidémie, Crohnovu chorobu, diabetes mellitus I a II typu. Zostavujeme jedálničky na mieru aj pre tehotné mamičky, pre pacientov so sklerózou multiplex či s chronickým zlyhávaním obličiek. Každé jedlo v jedálničku má svoj samostatný recept. V ňom nájdete presné ingrediencie vhodných potravín uvedené v kuchynských mierkach i postup, ako si jedlo jednoducho pripraviť. Súčasťou jedálnička je aj tzv. nákupný zoznam. V každom recepte je zobrazený farebný graf energie, ktorý vám ukáže z akých potravín je konkrétny recept zložený. Vďaka tomuto grafu si tak budete môcť potraviny v jednotlivých receptoch meniť v závislosti od vašich preferencií.

 

Odporučíme vám, akým spôsobom môžete suplementovať (nahradiť) chýbajúce živiny v potrave.

bottom of page