top of page
Design ohne Titel.jpg

Lumbago alebo tzv. „seknutie v krížoch“
- prvá pomoc a prevencia

S akútnou bolesťou krížov sa už stretli mnohí. Aj keď sa väčšina pacientov rýchlo zotaví s minimálnou liečbou, na identifikáciu zriedkavých prípadov, kedy sa bolesť objaví kvôli závažnej základnej patológii je nevyhnutné správne vyšetrenie. 

Akútny ústrel, lumbago alebo tzv. „seknutie v krížoch“ vzniká najčastejšie pri prudkom nekoordinovanom pohybe. Napríklad môže ísť o rýchly predklon spojený s rotáciou a úklonom trupu (takýto pohyb vykonávame pri viazaní šnúrok na topánkach, pri zdvíhaní nejakého predmetu a pod.), alebo pri náhlom nečakanom pohybe (napr. pošmyknutie). Ide o rýchly, prudký, rýchlo zabrzdený pohyb, na ktorý nie je človek pripravený, a tak dochádza k preťaženiu a nesprávnemu zaťaženiu medzistavcových kĺbov v chrbtici, ale aj ostatných štruktúr. Často tomu predchádza dlhšie statické zaťaženie chrbtice v sede, napr. v práci, pri fyzickej aktivite, po dlhšej jazde autom. 

Akútne lumbago môže vyvolať aj zdvihnutie ťažkého predmetu v nevhodnej pozícii alebo ťažkého predmetu, ak nie sme na takúto záťaž trénovaní.

Aké sú prejavy?

V týchto mechanizmoch pohybu sa vplyvom preťaženia a  nesprávnej súhry jednotlivých štruktúr vytvorí kĺbová blokáda. Súčasne s kĺbovou blokádou vznikajú ďalšie reflexné zmeny, najčastejšie vo svaloch – svalový spazmus. 

Väčšinou ostaneme v ľahkom predklone alebo vo svojej úľavovej polohe, kedy pociťujeme najmenšiu bolesť. Blokáda v driekovej oblasti chrbtice môže viesť k vynútenému držaniu tela, vyrovnaniu fyziologického zakrivenia chrbtice tejto oblasti, obmedzeniu až k nemožnosti vykonať niektoré pohyby spojené s bolesťou.  Zhoršenie bolestí pri akútnom lumbagu spôsobuje okrem zmeny polohy tela aj kýchnutie, kašeľ, otrasy v aute atď.. 

Čo robiť v takomto prípade „seknutia“ ? 

V akútnej fáze je v domácom prostredí odporúčaný pokoj na lôžku, ktoré má byť rovné, pevné, ale nie tvrdé. Vhodná je úľavová poloha v ľahu na chrbte s vypodloženými dolnými končatinami. Takýto kľud má byť ale len na krátky čas. Hneď ako to bude možné, je potrebné vykonávanie aspoň jemných pohybov.

Pri návšteve fyzioterapeuta je viacero možností úľavy od bolesti. Veľkou pomocou môže byť aj využitie fyzikálnej terapie - a to našej bezbolestnej rázovej vlny s diatermiou či vysokovýkonného lasera s okamžitým anagletickým účinkom. Pokiaľ to aktuálny stav dovolí, vykonávajú sa jemné trakcie a kineziotaping. Terapia sa líši v závislosti od mnohých faktorov vrátane veku pacienta, hmotnosti, úrovne aktivity a ďalších. Bolesť by mala po niekoľkých dňoch za pomoci farmakologickej liečby povoliť.

Ako predchádzať „seknutiu v krížoch“? 

Ideálne by bolo, ak by sme niečo ako akútne lumbago riešiť nemuseli. Môžeme sa o to pokúsiť dodržiavaním prevencie. Medzi zásady prevencie patrí: 

  • správne držanie tela pri rôznych činnostiach, naučiť sa správnu techniku pri zdvíhaní bremien

  • vyhýbať sa preťažovaniu chrbtice, jednostrannej záťaži

  • pravidelná fyzická aktivita, vhodné cvičenie

  • vyhýbanie sa stresu a celkovému napätiu svalstva

  • pri sedavom zamestnaní nájsť si čas na „ponaťahovanie sa“ 

  • zachovanie ideálnej hmotnosti tela a mnoho ďalších. 

Vzhľadom na to, že príčinou vzniku bolesti v spodnej časti chrbta je široká škála možností, nie je dobré tento stav brať na ľahkú váhu. Pri pretrvávajúcich alebo opakovaných problémoch je potrebné vyhľadať pomoc lekára.

bottom of page