top of page
AdobeStock_169503891.jpg

Čo je syndróm karpálneho tunela a ako ho liečiť?

Karpálny tunel, nazývaný aj zápästný kanál, je úžina v oblasti zápästia, ktorá je z jednej strany ohraničená karpálnymi kosťami a z druhej strany väzivovým prúžkom nazývaným retinaculum flexorum. Prechádza cez neho nerv a úponové šľachy ohýbačov ruky a prstov. Pri syndróme karpálneho tunela dochádza ku kompresii nervu medianus s typickými symptomatologickými prejavmi, poruchami citlivosti a motoriky.

Príčinou býva:

  • chronické preťažovanie a výsledná hypertrofia svalu a väziva

  • fibrotizácia okolitého tkaniva

  • úrazy, mikrotraumatizácie 

  • systémové a metabolické ochorenia

  • hormonálne zmeny

  • obezita

  • dedičnosť

 

Rizikové sú niektoré športy, pracovné a manuálne činnosti, u ktorých sa vykonávajú opakujúce sa pohyby ruky a zápästia. 

 

Aké sú príznaky syndrómu karpálneho tunela?

Prejavuje sa najmä tzv. "mravenčením" prstov a dlane, ktoré sa môže šíriť aj do oblasti predlaktia. Spočiatku sa zvykne pocit tŕpnutia objavovať iba v noci, kedy sa chorý budí s pocitom brnenia a stuhnutosti prstov, ktoré po rozhýbaní ruky miznú. 

V pokročilom štádiu sa pocit tŕpnutia objavuje aj počas dňa s prítomnými bolesťami v danej oblasti, a to predovšetkým po záťaži. V neskoršom štádiu sa prejavuje aj motorická porucha, svalová slabosť, ktorá ovplyvňuje mieru stisku a úchopu. Objavujú sa problémy pri držaní predmetov v ruke, pocity nemotornosti a nešikovnosti ruky. 

Účinná terapia v PRO MED CARE SNV

Terapia syndrómu karpálneho tunela je závislá na štádiu poškodenia. Neoddeliteľnou súčasťou je fyzioterapia. Využívajú sa mäkké techniky, mobilizácia (predovšetkým karpálnych kostí) a fyzikálna terapia. 

Veľmi účinnou metódou liečby je rázová vlna. Ošetrenie rázovou vlnou ShockWave Dual Power v kombinácií s diatermiou, ktorú využívame v centre je bezbolestné, čo predstavuje veľkú výhodu hlavne pri bolestivosti ošetrovaného miesta. Diatermia dané tkanivo pripraví pritiahnutím vody a tým uľahčí šírenie rázovej vlny a zintenzívni účinok. 

Terapeutický účinok spočíva v odstránení fyziologickej príčiny vzniku bolesti prostredníctvom priamej mechanickej stimulácií buniek v cieľovom tkanive, kde sa aktivujú lokálne biochemické procesy. Pomocou kombinovanej rázovej vlny je pri syndróme karpálneho tunela okrem úľavy od bolesti možné uvoľniť svalové napätie, postupné rozpustenie fibrotizujúceho tkaniva, urýchliť hojenie tkanív, zvýšiť okysličenie, prekrvenie daného miesta a zabezpečiť celkový regeneračný efekt. 

bottom of page