top of page
Frau in den Schmerz

Histamínová intolerancia: Základom liečby je správna diéta. Ako na ňu?

Histamínová intolerancia je v súčasnej dobe veľmi často skloňované slovné spojenie. Táto “mladá” diagnóza bola prvýkrát popísaná až na začiatku 21 storočia. Keďže ešte stále ide o relatívne novú diagnózu, neustále prebiehajú štúdie a výskumy, ktoré sa ňou zaoberajú. Informácie o diagnostike, príznakoch a liečbe sa teda v čase môžu meniť a spresňovať.  

Čo je to teda histamín?


Histamín je biogénny amín, ktorý je syntetizovaný a skladovaný v mastocytoch a bazofiloch organizmu. V menšom množstve aj v iných bunkách, napríklad v trombocytoch, niektorých črevných a nervových bunkách – tzv. endogénny histamín, ale nachádza sa aj v potravinách bohatých na bielkoviny – tzv.exogénny histamín.


Čo je histamínová intolerancia a ako sa prejavuje?


Histamínová intolerancia – HIT je stav charakterizovaný nepomerom medzi množstvom histamínu a jeho odbúravaním v organizme.
HIT je spôsobená buď zvýšenou hladinou a nadprodukciou histamínu v tele, nadmerným prísunom histamínu v potrave alebo nedostatkom diaminooxidázy (DAO) - enzýmu, ktorý rozkladá histamín. Znížená funkcia DAO môže byť vrodená alebo získaná, tzv. dočasná, spôsobená napríklad  nízkym príjmom vitamínov C, B6 alebo stopových prvkov zinku a medi.

 

Pacienti s týmto typom intolerancie mávajú často príznaky, ktoré by sme z hľadiska symptomatológie mohli rozdeliť do niekoľkých skupín:

  • gastrointestinálne symptómy -plynatosť, bolesti brucha , pyróza, hnačka  kožné symptómy -svrbenie alebo sčervenanie  kože

  • respiračné symptómy – kašeľ, dýchavica, zahlienenie, kýchanie, nádcha, opuch pier a jazyka 

  • kardiovaskulárne symptómy – migréna, porucha

  • srdcového rytmu, zmeny krvného tlaku, závrat

Z chronických príznakov sú to predovšetkým chronická únava, nervozita, nespavosť, úzkosť, depresia, panická porucha a bolestivá menštruácia.

 

Diagnostika


Je veľmi dôležité, aby pacient podstúpil aj tzv. diferenciálnu diagnostiku. Pri každej symptomatológii, je na základe klinického obrazu dôležité vylúčiť závažnejšie  diagnózy, ktoré môžu manifestovať príznaky iných ochorení, ako je HIT. To posudzuje a vyšetruje lekár- špecialista z jednotlivých medicínskych odvetví (gastroenterológie, dermatológie, kardiológie alebo neurológie). Pri vylúčení týchto

iných diagnóz sa odporúča podstúpiť diagnostiku z krvného odberu, teda laboratórne vyšetrenie ktorým sa zisťuje kvantita a funkcia enzýmu DAO.


A čo ďalej?


Pacienti s histamínovou intoleranciou musia striktne upraviť svoj jedálniček, prísne dodržiavať eliminačnú diétu a v prípade konzumácie potraviny s vyšším obsahom histamínu je nevyhnutné, aby pred jej konzumáciou užili výživový doplnok s obsahom enzýmu diaminooxidáza vo forme kapsúl, napr. Daosin.  Ako postupovať pri zavádzaní eliminačnej diéty, ktoré vitamíny, minerály a stopové
prvky môžu výrazne uľahčiť život s histamínovou intoleranciou, môže pacientom poradiť skúsený zdravotník a výživový poradca zaoberajúci sa zostavovaním jedálničkov a poradenstvom pri jednotlivých typoch ochorení – takúto službu ponúkame aj u nás v PRO-MED CARE centre SNV. Ak trpíte histamínovou intoleranciou alebo na ňu máte podozrenie, neváhajte nás kontaktovať a myvám odborne poradíme.

bottom of page