top of page
AdobeStock_479521992.jpeg

Častá príčina bolesti krížov:
Čo je blokáda SI kĺbu, prečo vzniká a ako sa lieči?

Jednou z pomerne častých príčin bolesti chrbta je porucha v nenápadnom sakroiliakálnom kĺbe, nazývanom aj SI kĺb. SI kĺby sú dva, umiestnené z pravej i ľavej strany chrbtice a tvoria prechod medzi krížovou kosťou (os sacrum) a bedrovou kosťou (os ilium). Ich pohyblivosť je minimálna, no napriek tomu má značný význam pre správny sklon panvy a funkciu dolnej časti chrbtice. SI kĺby pôsobia aj ako „tlmiče“ nárazov na chrbticu pri chôdzi, čím zabezpečujú funkčný a bezbolestný pohyb. Obmedzenie voľnej pohyblivosti pri blokáde SI kĺbu tak zapríčiňuje vznik bolesti najmä pri chôdzi alebo pohybe dolnou končatinou.

Ako sa blokáda SI kĺbu prejavuje?

Hlavným príznakom je už spomínaná bolesť v oblasti driekovej chrbtice, ktorá môže vyžarovať do oblasti sedacích svalov, bedrového kĺbu až nižšie po zadnej ploche dolnej končatiny. Rovnako sa môže propagovať aj do slabín. Prítomná môže byť aj nočná bolesť, ktorá postihnutého budí zo spánku. Tieto ťažkosti sú provokované zmenou polohy (najmä pri vstávaní z predklonu alebo zo sedu), chôdzou, či dlhodobým sedením alebo státím. U žien môže porucha SI kĺbu spôsobovať aj gynekologické ťažkosti.

Pri blokáde v pohybovom segmente vznikajú aj reflexné zmeny v jeho okolí, ktoré sa prejavujú na koži, v podkoží, vo fasciách aj vo svaloch. Môžeme pozorovať napr. potenie a začervenanie kože, svalové spazmy a nepohyblivosť fascií. 

Rizikové faktory podieľajúce sa na vzniku funkčných blokád v SI kĺboch:

 

  • Nadmerné preťažovanie spojené s nesprávnym držaním tela

  • Jednostranné zaťažovanie kĺbov

  • Sedavý spôsob života 

  • Nesprávny sed, stoj, chôdza

  • Poúrazové stavy dolných končatín 

  • Nesprávne zdvíhanie bremien

  • Nestabilita driekovej chrbtice 

  • Oslabená klenba nohy

  • Tehotenstvo

Terapia v PRO MED CARE SNV

Pri ťažkostiach s SI kĺbom sa klientom snažíme pomôcť rôznymi spôsobmi. Využívame najmä mäkké techniky na uvoľnenie mäkkých tkanív v okolí SI kĺbu, prístrojovú terapiu bezbolestnou kombinovanou rázovou vlnou ShockWave Dual Power alebo vysokovýkonným laserom Hightherapy 3 Chronic a kinezioterpiu. Cvičenie je prispôsobené individuálnemu stavu klienta. V neposlednom rade je dôležité aj odstránenie nevhodných pohybových návykov, ktoré prispievajú k vzniku spomínaných ťažkostí.

bottom of page